Situace. Pracujete v adresáři /a někde v hloubi unixové adresářové struktury a potřebujete na stejném stroji provést něco v adresáři /b úplně někde jinde. Chcete se ale poté vrátit do původního adresáře. Jak to efektivně provést?

Poznámka: pro zlepšení přehlednosti adresáře nazývám /a a /b, ale jde o to že takový adresář může být například /lib/modules/2.6.32-71.el6.x86_64/kernel/arch/x86/kernel/cpu/cpufreq nebo ještě pěknější /var/lib/tomcat6/webapps/rhn/WEB-INF/classes/org/apache/jsp/WEB_002dINF/pages/kickstart/wizard/profile/advanced.

Když pominu naivní přístup přechodu nejdřív do /b a poté pomocí opisování (ev. s tabelátorem) zpětně do /a, tak si typicky většina uživatelů otevře nový terminál a přejde v něm do /b, zatímco v původním terminálu je vše stále připraveno k akci v /a. Ale co když už máte obrazovku plnou terminálů a už žádný další prostě nechcete? Řešení je snadné.

Příkaz pushd (push directory) si "zapamatuje" aktuální adresář (programátorsky: jej uloží na zásobník) a přejde do adresáře, který mu uživatel zadá jako parametr. Jakmile dokončíte práci, příkaz popd zase všechno vrátí zpět (programátorsky: přejde na adresář z vrcholu zásobníku) a uživatel jakoby "zázrakem" zase stojí v původním adresáři. Jelikož se vše ukládá do zásobníku, lze toto libovolně opakovat tak dlouho, jak jen uživatel potřebuje. Program přehledně vypisuje stav zásobníku (historie) na obrazovku.

Dost bylo teorie. Pro přehlednost nebudu vypisovat stav historie, který zobrazuje příkaz pushd.No zas taková diskotéka v přehlednosti to není. Nevadí. A teď pozor. Tohle funguje i ve Windows! Sice nevím k čemu by mi to u cmd.exe bylo, ale třeba se to někomu hodí.