V únoru (2009) jsem se stal sponzorem Medvěda baribala v olomoucké ZOO a dnes jsme se vydali jej konečně navštívit. Měli jsme štěstí, protože toto zvíře (anglicky American Black Bear) je nejaktivnější později odpoledne a k večeru, my jsme jej spatřili ale už po obědě. Byl celkem fotogenický a já si pro fotku vylezl na dobřé stanoviště.


Zdroj Medved Baribal v ZOO

Medvěd baribal (Ursus americanus) je druhem medvěda, který má svůj přirozený domov v Severní Americe. V kohoutku měří okolo 1 m, délka jeho těla je okolo 150 cm, váží okolo 150 kg. Samci jsou mnohem větší než samice.

Ačkoli patří mezi šelmy, živí se převážně rostlinnou stravou. Často rozhrabává svými tlapami staré a ztrouchnivělé pařezy, hledá v nich totiž hmyz a larvy. Součástí jeho jídelníčku jsou i ptačí mláďata a ptačí vajíčka, která většinou hledá ve vysokých korunách stromů. Na rozdíl od některých jiných druhů medvědů umí znamenitě šplhat. Do výšin stromů se musí vydávat i pro svoji velmi oblíbenou pochoutku, kterou je med divokých včel. Baribal ale nepohrdne ani včelami samotnými či jejich larvami. Kromě toho, že umí výborně šplhat, dokáže i skvěle plavat. V řekách pak loví ryby. Příležitostně loví i savce, velmi si oblíbil zejména urzony. Také loví kamzíky běláky, ale velmi zajímavým způsobem. Nažene si je na okraj skály, odkud je potom shodí.

Baribal je typickým lesním zvířetem. Většinu svého času stráví hledáním potravy. Je to plaché zvíře, snaží se vyhýbat setkáním s jinými medvědy, ať už samotnými baribaly či většími a silnějšími medvědy grizzly. Jeho aktivní život probíhá především v noci, na podzim je ale aktivní i ve dne, shání totiž dostatek potravy pro vytvoření dostatečných zásob tuku pro zimní spánek.

Na začátku zimy si baribal začíná hledat vhodné místo, kde by ji přečkal. Nejtypičtějšími místy pro něj bývají brlohy v dutinách stromů, jeskyních, pod vyvrácenými stromy nebo díry, které si sám vyhrabe. V tomto brlohu je někdy schopen strávit až šest měsíců. Probouzí se začátkem května.

Text jsem převzal z české wikipedie.

Zdroj Medved Baribal v ZOO

V galerii, na kterou je u obou fotek odkaz, je i pár dalších zvířat. Upozornil bych na ryse, který si lebedil v koruně stromu asi 10 metrů nad zemí. Dnes byl ovšem silný vítr, takže se to s ním kymácelo – což mu evidentně nevadilo. Štěstí u mě stálo u levharta, který se před námi protahoval a pak si sedl za vodoápdek, takže jsem jej vyblejsknul s efektem padající vody. Mravenečník pro změnu očuchával zeď přímo pod mým stanovištěm, makak pak vybíral kořínky hned za plotem. Jméno jednoho zvířete jsem si však nezapamatoval, takže pokud jej v galerii objevíte, hned se o jeho jméno podělte v diskusi. Je v jedné reklamě na Sazku – stojí často na zadních a vyhlíží do všech směrů. Úplně mi to vypadlo. Zkrátka – dnes bylo v ZOO docela živo, není se co divit. Jaro už je v plném proudu!
Tento zápisek vznikl převodem z mého starého blogu. Ne všechny texty byly takto převedeny, kompletní archiv již není k dispozici.