Ukázky z Eclipse 4.0

Vývojáři platformy Eclipse dnes oznámili dostupnost vývojové platformy Eclipse SDK 4.0. Zjednodušeně řešeno se jedná o velkou sadu knihoven (Software Development Kit), který umožní programátorům vyvíjet aplikace a pluginy postavené na zbrusu nové vývojové platformě s kódovým označením e4.

Vývojáře ještě čeká dlouhá cesta, než světlo světa spatří vývojové prostředí Eclipse IDE 4.0, případně mnoho dalších nástrojů a programů využívajících tuto sofistikovanou platformu. Jelikož až do aktuální stabilní verze (3.6) se vývoj ubíral směrem maximálního zachování kompatibility se staršími verzemi, é-čtyřka je od základů nová. Pluginy psané pro starší verze v ní nebudou fungovat, téměř vše se musí upravit.

Vývojáři proto vyzývají komunitu, aby stáhla nové SDK a otestovala na ní své pluginy. Je potřeba reportovat, co funguje, a co ne. Zasáhne to opravdu všechny a Eclipse 4.0 by se dala přirovnat k novému KDE 4 nebo GNOME 3. Několik ukázek toho, jak bude nová a revoluční verze vypadat, vyšly na jednom blogu. A pokud se chcete kouknout pod pokličku, doporučuji známý changelog dokument, popisující kupříkladu nový systém EventBus.

Je to určitě správné rozhodnutí, protože posouvá celý projekt o kousek dále. Myslím že mnoho programátorů ocení zjednodušení a vyčištění kódu platformy. Hodně se toho mění vevnitř, uživatelé programů postavených na SDK tolik rozdílů zase nepoznají. Je tu sice upravený vzhled, ale koncept Eclipse zůstává stejný.
29 July 2010
twitter.com linkedin.com
google.com/+ facebook.com
flickr.com youtube.com